fbpx

Rozwój

VEDIC ART. Malowanie intuicyjne

Vedic Art. w subtelny sposób pozwala odsłonić życie wskazując jego wyjątkową barwę. Proces tworzenia polega na wyrażaniu indywidualnych odczuć. Pozwala otworzyć drzwi do kreatywności, w każdej dziedzinie życia. Nie wymaga od uczestnika żadnych specjalnych talentów, umiejętności czy znajomości technik malarskich. Doświadczając aktywnego uczestnictwa w procesie Vedic Art. zgłębiamy wiedzę o prawach natury i wszechświata pozwalająca osiągnąć wyższą świadomość.

Metoda Vedic Art. ma swoje źródło w Wedach liczących prawie 5000 lat, w których są zapisane uniwersalne prawdy o wszechświecie i istocie człowieka.
Przez stulecia dostępna wiedza była jedynie joginom i ludziom biegłym w sanskrycie. Mistrz Maharishi Mahesh Yogi znany również jako „jogin Beatlesów” w latach 80 poznał, absolwenta i wykładowcę  Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, szwedzkiego malarza, Curta Källmana, któremu na jednym ze spotkań grupy medytującej przekazał mądrość wedyjską wraz z 17 zasadami. Mistrz Maharishi poprosił go aby stworzył metodę malarską dzięki, której na Zachodzie będzie można odkryć prawdę o sobie oraz odkryć swój potencjał twórczy. Chciał aby stworzona metoda kształcenia w sztuce była wolna od ocen czy porównywania. W 1988 roku po 14-tu latach przygotowań Curt Källman na terenie Szwecji i całej Skandynawii rozpoczął rozpowszechnianie sztuki Vedic Art. W 1988 roku założył szkołę Vedic Art, spontanicznego malowania zgodnie z 17 zasadami Wed. W lipcu 2005r został zorganizowany pierwszy kurs Vedic Art. w Polsce.

Słowa twórcy Vedic Art Curta Källmana najlepiej oddają ideę tej metody:
“Vedic Art nie naucza malowania.  – Nie! – Vedic Art przypomina jak malować. Vedic Art pamięta jak sztuka może być tworzona. Od samego początku, kiedy poznajemy siedemnaście zasad Vedic Art, zaczynamy odtwarzać sobie również całą historię stworzenia, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy.  Vedic Art zawiera w sobie mapę nawigacyjną. Użyj kompasu, który znajduje się w Twoim umyśle  znajdź drogę do miejsca pokoju w Twoim sercu. Wtedy, kiedy zanurzysz pędzel w świetle, przestrzeni i błogości – namalujesz wieczność. Kiedy wnikniesz w swoje dzieło – w Twoim wewnętrznym dialogu – odnajdziesz szyfr, ujawniający, jak żyć i jak dzieło może otworzyć drzwi do nieba na ziemi.”

Metoda Vedic Art. pomoże Ci:

 • Odzyskać wiarę w siebie
 • Stać się kreatywny w każdym aspekcie życia
 • Odkryć Swój twórczy potencjał, wewnętrzną moc.
 • Poczuć, że jesteś wolną, niczym nieograniczoną istotą. 
 • Spotkać się z własną kreatywnością i możliwością obudzenia w sobie nieograniczoności
 • Nauczyć się jak słuchać siebie, ufać swoim uczuciom, intuicji, dzięki czemu zaczniesz żyć w zgodnie ze sobą
masaż grudziądz

Doula

Doula dzieląc się swoja wiedzą i doświadczeniem z młodą mamą w okresie okołoporodowym, porodu i połogu wspiera ją fizycznie i emocjonalnie podążając za jej potrzebami wykorzystując miedzy innymi techniki relaksacyjne, oddechowe, masaż, aromaterapię.
Korzyści: Doula przez cały czas jest całkowicie skupiona na kobiecie i jej potrzebach dając jej poczucie bezpieczeństwa. Dba o to, by kobieta mogła podjąć najlepsze dla siebie decyzje i przeżyć poród jako doświadczenie wzmacniające ją na całe życie. Obecność Douli wpływa na czas porodu skracając go. Rzadziej występują problemy z karmieniem piersią. Rodząca lepiej radzi sobie ze skurczami, ma mniejszą potrzebę sięgnięcia po środki przeciwbólowe. Obecność Douli zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia, a co za tym idzie dzieci częściej rodzą się siłami natury.

Doula oferuje:

 • spotkania przed porodem,
 • pomoc w opracowaniu planu porodu,
 • wsparcie telefoniczne/e-mailowe,
 • „gotowość porodową” przez wcześniej ustalony czas,
 • ciągłość wsparcia w czasie porodu i po nim,
 • kontakt/wizyty w połogu,
 • wsparcie w zakresie opieki, karmienia i pielęgnacji noworodka,
 • wsparcie emocjonalne w połogu.

Doula pod żadnym pozorem nie bierze udziału w planowanych porodach bez asysty położniczej.

masaż grudziądz

Chustowanie

Noszenie dziecka w chuście powoli dostosowuje je do „nowego życia” jakże innego od życia płodowego. Kontakt z mamą, bicie jej serca, zapach, bliskość, dotyk, kołysanie zapewniają noworodkowi poczucie bezpieczeństwa, bardzo ważne w tym okresie życia. Jeżeli dziecko nosi ojciec lub inna osoba, pozwala to nawiązać szczególną więź z dzieckiem. Otulone dziecko w chuście przyjmuje pozycję embrionalną, znaną mu z okresu prenatalnego. Odpowiednie ułożenie dziecka wspomaga prawidłowy rozwój ich bioder i kręgosłupa. Badania dowodzą, że dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej rozwijają się fizycznie, psychicznie i emocjonalnie, uczą się zaufania. Delikatny, kołyszący ruch w trakcie noszenia w chuście stymuluje błędnik dziecka, wspomagając rozwój zmysłu równowagi. Noszenie w pozycjach, w których brzuszek dziecka ściśle przylega do brzucha dorosłego, pomaga maluszkowi w trawieniu. Rodzice mają  więcej okazji do poznawania dziecka, a co za tym idzie czują się pewniej w swojej nowej roli. Chusta pozwala zaspokoić potrzeby malucha, a równocześnie zachowuje swobodę ruchów rodzica, opiekuna przy wykonywaniu codziennych czynności. Chusta ułatwia również kangurowanie polegające na ułożeniu dziecka na klatce piersiowej mamy w bezpośrednim kontakcie  skóra do skóry. Kangurowanie szczególnie jest zalecane dla wcześniaków. 

Korzyści: W chustach możemy nosić dzieci od pierwszych dni ich życia. Bliskość sprawia, że maluch czuje się bezpieczny. Noszenie w chuście ma wpływ na zdrowie dziecka. Pomaga dzieciom z problemami kolkowymi. Chusty są niezwykle poręczne, zajmują mało miejsca, z powodzeniem zastępując wózek Umożliwiają noszenie dziecka, pozostawiając opiekunowi swobodę ruchu.

masaż grudziądz

Masaż

Masaż Shantala

Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak również osobę wykonującą masaż. Naukę masażu dla niemowląt i dzieci możemy rozpocząć kiedy maleństwo jest na świecie, jednak wszystkie sekwencje wprowadzamy od 4 tygodnia życia dziecka. Masaż wykonuje opiekun, na początku w towarzystwie instruktora. Nauka masażu dziecka jest podzielona na 4 spotkania, w trakcie których rodzice poznają kolejne sekwencje masażu. Na pierwszym spotkaniu rodzic poznaje w jaki sposób masować klatkę piersiową, rączki, dłonie dziecka, na kolejnym brzuszek, nóżki, stopy. Następny etap to masaż pleców i twarzy. Na wybranym spotkaniu rodzice mają możliwość nauki masażu Shantala Body Touch dla dorosłych. Wykonanie pełnego masażu trwa od 20 do 25 minut.
Korzyści: pomaga w uregulowaniu snu, poprawa trawienia, wycisza, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała dziecka, wzmaga poczucie bezpieczeństwa, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny.

masaż grudziądz
error: Treść jest chroniona!