Każda kobieta jest inna, ma inne doświadczenia, potrzeby i lęki. W obliczu tworzenia nowego życia możesz odczuwać radość i ekscytację, możesz też być pełna obaw. Może jesteś przed swoim pierwszym porodem, może czekasz na kolejny. Może przygotowujesz się do drugiego porodu albo chciałabyś kolejne dziecko urodzić naturalnie, pomimo że wcześniej miałaś cesarskie cięcie. Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnych metod to jest nią właśnie hipnoporód.

Na czym polega metoda hipnoporodu?

Hipnorodzenie polega na zastosowaniu hipnozy i technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia bólu i niepokoju podczas aktu narodzin nowego życia. Jego celem jest pomoc matce w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu. Złagodzi on fizyczne doznania związane z porodem, ale także pozwoli na ich docenienie i zrozumienie.

Hipnoporód ma na celu także wyeliminowanie strachu. U podstaw metody leży założenie, że strach jest tą niewidzialną siłą, która sprawia, że mama ulega bólowi porodowemu. Jeśli ten strach zostanie opanowany, całe doświadczenie może się odwrócić i przybrać bardziej pozytywny obrót. Głęboki stan umysłu, relaksacja i hipnoza działają, aby kontrolować ból i strach.

Hipnorodzenie to myślenie poszerzające perspektywy, dzięki czemu zaczynamy patrzeć i rozumieć ból inaczej niż jest on współcześnie postrzegany. Przyszła mama uczy się jak zaakceptować i zrozumieć ból, by poród był bardziej świadomy.

Dodatkowo metoda ta wyposaża mamy w odpowiednie narzędzia do rozpoznania bólu i powitania go. Głęboka medytacja i dbanie o spokojny stan umysłu, to tylko niektóre z metod, których kobieta uczy się i opanowuje podczas całego procesu.

Techniki hipnorodzenia mają na celu przekierowanie strachu i napięcia w pozytywne doświadczenia. Wzmacniają kobietę tak, aby mogła się ona zrelaksować i pozwolić swojemu ciału na naturalne uwolnienie oksytocyny, żeby poród był szybszy i mniej bolesny.

W jaki sposób przygotować się do hipnoporodu?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa hipnoporodu warto wcześniej przygotować się do niego w trakcie spotkań z doświadczonym hipnoterapeutą. Przeprowadzi on nas krok po kroku przez nasz organizm. W czasie spotkań mama uczy się prawidłowych technik oddychania i relaksacji. Każde nasze spotkanie rozwiewa mity o porodzie i daje wgląd w siłę psychologii w ludzkim ciele.

Spotkania przeznaczone są także dla par, dlatego, że też w czasie przygotowań do hipnoporodu oboje rodziców poznaje fizjologię porodu, zróżnicowane procesy mięśni macicy, wydzielanie hormonów, które pomagają i utrudniają postęp aktu narodzin. Poruszane są zagadnienia odprężenie i towarzyszących porodowi hormonów, które mogą przyspieszyć poród lub wpłynąć na jego opóźnienie. Przyszli rodzice przygotowywani są na różne scenariusze wydarzeń, na które mogą się natknąć podczas podróży porodowej. Otrzymują informacje, które pomogą im w podjęciu świadomej i pewnej decyzji, która jest najlepsza dla nich i ich dziecka.

Dlaczego warto wybrać hipnoporód?

Z doświadczeń wielu mam, położników i lekarzy wynika, że hipnoporód może pomóc w zmniejszeniu potrzeby interwencji medycznych w trakcie narodzin, takich jak np. znieczulenie zewnątrzoponowe. Dzięki świadomemu porodowi mama może uniknąć depresji poporodowej. Łatwiej jej zaakceptować zachodzące zmiany w ciele, duszy i myślach towarzyszących wydaniu nowego życia. U kobiet, które decydują się na stosowanie metody hipnoporodu rzadziej występuje trauma poporodowa. Poród wspominany jest z czułością, szacunkiem dla rodzącego się życia i buduje dobre wspomnienia.

Wśród kobiet-mam temat porodu wywołuje wiele sprzecznych uczuć. Przykre jest, że wciąż większość kobiet wynosi z sali porodowej traumatyczne wspomnienia. Z roku na rok rośnie liczba zwolenniczek umówionego cesarskiego cięcia w obawie przed bólem, jaki niesie ze sobą naturalny poród.

Hipnoporód pozwala odczarować opinię o naturalnym porodzie, a dzięki kontrolowaniu swoich odczuć i przeżyć, świadomego kierowania swoim ciałem. Jest zatem wspaniałą alternatywą dla operacji takiej jak cesarskie cięcie, zwłaszcza gdy wykonywane jest bez wskazań medycznych.

Należy jednak pamiętać, że hipnoporód nie zastępuje właściwej opieki medycznej podczas ciąży i porodu. Ważne jest, by hipnoporód był praktykowany pod okiem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. W trakcie hipnoporodu kobiecie może towarzyszyć hipnoterapeuta, doula czy inna osoba, która udzieli jej wsparcia.